یادداشت سردبیر 
یکی از مهمترین اولویتها برای صادرکنندگان و واردکنندگان، ثبات سطح قیمتها و نرخ ارز است. هنگام نوسانات نرخ ارز، صادرکنندگان و واردکنندگان با ریسک بالایی روبهرو میشوند و بسیار دیده شده است که در این دوره (دوره نوسانات نرخ ارز)، افراد به سمت فعالیتهای سوداگرانه ارز سوق داده میشوند
دستيابي به تورم تکرقمي نيازمند سياستگذاري پولي و بودجهاي صحيح است اما پايدارسازي تورم تکرقمي در گرو اصلاح نهادي محيط سياستگذاري پولي است. اقتصاد ايران تورم تکرقمي را ـ اگرچه براي دورهاي بسيار کوتاهمدت ـ تجربه کرده است، ...
پيمان بازل چيست، ضرورت آن چيست و چگونه ميتواند بر عملکرد بانکها موثر باشد؟ بانکهاي ايراني با توجه به معيارهاي جهاني در چه وضعيتي هستند؟ چگونه ميتوان ريسک بانکداري را کاهش داد؟ نقش بانک مرکزي چيست؟
اينها پرسشهايي است که طي اين گفتوگو با دکتر مرتضي بينا مدير ريسک بانک خاورميانه در ميان گذاشتيم
نرخ تورم يکي از مهمترين شاخصهاي عملکرد اقتصاد کلان است که براي دولتمردان، سياستگذاران اقتصادي، کارشناسان اقتصادي و عموم مردم داراي اهميت بسزايي است. در شرايطي که نرخ تورم پس از يک دوره نزولي در پايان سال  ۱۳۹۳ به ۱۵/۶  درصد کاهش يافته، دولت يازدهم دستيابي به تورم تکرقمي پايدار را به عنوان يکي از مهمترين اهداف اقتصادي خود عنوان کرده است.

جایگاه ویژه شوکهای طرف عرضه در اقتصاد ایران باعث شده است هم حرکتی رشد اقتصادی و رشد قیمت‌ها در داده‌های تاریخی دیده نشود. بنابراین پاسخ به این سوال که شوک تقاضا چگونه به تغییر قیمت و تولید در کوتاه‌مدت می‌انجامد، نیازمند تفکیک شوک‌های عرضه و تقاضاست

تا وقتی تورم کمتر از ۲۲ درصد است، قیمت‌گذاران دفعات تغییر قیمت را تغییر نمی‌دهند و ترجیح می‌دهند واکنش مقداری به آن نشان دهند اما وقتی تورم بیشتر از ۲۲ درصد می‌شود، هم دفعات تغییر قیمت را افزایش می‌دهند و هم واکنش مقداری نشان می‌دهند
این شماره تازه‌های اقتصاد، مجموعه‌ای از دغدغه‌های جاری اقتصاد کلان و حوزه بانکداری را مطرح کرده است و در عین حال بر آن است تا بدین مشکلات پاسخ مقتضی دهد.
اهداف بانک مرکزی عموماً در یک راستا هستند؛ به طور مثال می‌توان بحث کرد که بهبود نظام پرداخت‌ها و کمک به رشد اقتصادی نه‌تنها در تضاد با یکدیگر قرار ندارد، بلکه بهبود نظام پرداخت‌ها منجر به تقویت رشد اقتصادی می‌شود. اما مساله سیاستگذاری پولی از این جهت پیچیده‌تر می‌شود که برخی اهداف ممکن است در تضاد با یکدیگر قرار گیرند.
متاسفانه اقتصاد ما گرفتار بیماری مزمنی شده که بیرون آمدن از این بیماری به امری غیرقابل تصور برای بعضی از افراد بدل شده است. اگر بخواهیم به طور مشخص‌تری بررسی کنیم، اتفاقی که عملاً افتاده، این است که همواره طی سالیان، آحاد اقتصادی ما و سیاستگذاران به تزریق پول بانک مرکزی با نرخ حدود 23 درصد سالانه عادت کرده‌اند.
اما تداوم سیر نزولی نرخ تورم میانگین طی ماه‌های اخیر در حالی صورت گرفته است که روند نزولی نرخ تورم نقطه به نقطه از خرداد ۱۳۹۳ متوقف شده و از مهرماه آهنگ صعودی به خود گرفته است. اکنون سوال مهم برای مردم، فعالان اقتصادی و سیاستگذاران اقتصادی این است که نرخ تورم در ماه‌های آتی چه مسیری را طی خواهد کرد؟
Powered by AtenaHamayesh