ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : هفتم مرداد 1394 ساعت 12:32   |   کد : 343

گفتگو با مرتضی بینا
پهنای بازل در ایران
پيمان بازل چيست، ضرورت آن چيست و چگونه ميتواند بر عملکرد بانکها موثر باشد؟ بانکهاي ايراني با توجه به معيارهاي جهاني در چه وضعيتي هستند؟ چگونه ميتوان ريسک بانکداري را کاهش داد؟ نقش بانک مرکزي چيست؟
اينها پرسشهايي است که طي اين گفتوگو با دکتر مرتضي بينا مدير ريسک بانک خاورميانه در ميان گذاشتيم

آقای دکتر‌‌ همانطور که اطلاع دارید بانک، مرکز نقل و انتقال وجوه و انتقال وجوه مانند خون در گردش بدن است، در هر جای بدن مشکل وجود داشته باشد و عضوی بیمار شود در خون منعکس میشود؛ فساد در اقتصاد کشور نیز همینطور است، اگر کشوری دارای سیستم بانکی یا اداری فاسدی باشد آثار آن حتماً در بانکها مشاهده میشود؛ بنابراین بانکها منشاء فساد نیستند و محل بروز فساد هستند. برای جلوگیری از فساد اقتصادی باید نظارت بر فعالیت بانکی افزایش یابد. چه راهکارهایی برای افزایش نظارت بر فعالیت و عملکرد بانکی وجود دارد؟

جواب دادن به این سوال ساده است.  کشورهای صنعتی راهکارها و مقررات زیادی بر مبنای پیمانهای بازل برای نظارت بر سیستم بانکی در نظر گرفتهاند و تقریباً در تمام کشورهای دنیا این مقررات متناسب با شرایط محلی اجرا می‌‌شود. این کشورها سیستم بانکی خود را متعهد میکنند که مقررات ناشی از پیمانهای بازل را رعایت و اجرا کنند. این پیمان وظایف بانک مرکزی کشور و خود بانکها را با جزئیات مشخص میکند. این وظایف شامل نشر اطلاعات مالی بانکها، حاکمیت شرکتی بانکها و نحوه انتشار فعالیت بانکی است.

تقریباً تمام اطلاعات تحت یکسری دستورالعملها منتشر میشوند. نحوه انتشار این اطلاعات در کشورهای مختلف متفاوت است. راهکارها نیز در کشورهای مختلف متفاوت است ولی باید این اطلاعات بانکی کاملاً برای عموم قابل دسترسی باشند. انتشار این اطلاعات به شفافیت عملکرد بانکها کمک میکند و این شفافیت عملکرد و در دسترس بودن اطلاعات بانکی به مشتریان برای انتخاب بانکی که شفافتر و مثبتتر عمل میکند، اجازه میدهد درست و صحیح انتخاب کنند.

بانک مرکزی در این میان چه نقشی دارد؟

در کشورهای توسعهیافته بانکهای مرکزی قدرت بسیاری برای جابهجایی مدیران، ادغام کردن بانکها و حتی تعطیل کردن بانکها دارند. معمولاً سیستم بیمه سپردهها در این کشورها وجود دارد. اگر سازمان بیمه سپردهها قصد بیمه کردن سپردههای بانکی را داشته باشد باید از عملکرد بانک به طور کامل اطلاع یابد. مانند بیمه سلامت افراد، هر شرکت بیمهای قبل از اینکه شخصی را بیمه کند، باید از وضعیت سلامتی شخص آگاهی کافی داشته باشد. عملکرد بیمه سپرده بانکی نیز همینطور است،

یک سازمان بیمه سپردهها پیش از اینکه سپردههای بانکی را بیمه و حق بیمه از آنها دریافت کند، باید اطلاعات کامل درباره وضعیت بانک مورد نظر داشته باشد و اگر بانکی وضعیت مناسبی نداشته باشد حق بیمه آن بانک افزایش مییابد. یک بانک یا باید برای اصلاح خودش هزینه کند یا حق بیمه بیشتری را بپردازد یا از دور خارج شود. این موارد به تصحیح عملکرد سیستم بانکی کمک میکند.


شرح این مقاله را در شماره ۱۴۵ فصل‌نامه تازه‌های اقتصاد دنبال کنید.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh