ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  |
 
تاريخ : بيستم و سوم اسفند 1393 ساعت 17:57   |   کد : 334

حمید زمان‌زاده
سیر تحولات نرخ تورم
اما تداوم سیر نزولی نرخ تورم میانگین طی ماه‌های اخیر در حالی صورت گرفته است که روند نزولی نرخ تورم نقطه به نقطه از خرداد ۱۳۹۳ متوقف شده و از مهرماه آهنگ صعودی به خود گرفته است. اکنون سوال مهم برای مردم، فعالان اقتصادی و سیاستگذاران اقتصادی این است که نرخ تورم در ماه‌های آتی چه مسیری را طی خواهد کرد؟
از سال ۱۳۸۵ نرخ تورم طی یک روند صعودی از محدوده ۱۲ درصد افزایش یافت و پس از آنکه ارقام فراتر از ۲۵ درصد را در سال ۱۳۸۷ ثبت کرد، وارد فاز نزولی شد؛ به نحوی که اواسط سال ۱۳۸۹ اقتصاد ایران برای چند ماه تورم تک‌رقمی را نیز تجربه کرد. اما سطوح پایین تورم ماندگار نماند و از نیمه دوم سال ۱۳۸۹ نرخ تورم یک روند صعودی قوی و نسبتاً طولانی را آغاز کرد به طوری که پس از سه سال در شهریور ۱۳۹۲ نرخ تورم نقطه اوج خود را در دو دهه اخیر را تجربه کرد و از مرز ۴۰ درصد نیز گذشت. اما با حاکمیت دولت جدید، نرخ تورم از نیمه دوم سال ۱۳۹۲ مجدداً وارد فاز نزولی شد و با کاهش سریع از مرز ۴۰ درصد در مهر ۱۳۹۲ به کمتر از ۲۰ درصد در مهر ۱۳۹۳ و در نهایت به 2/17 درصد در آذرماه ۱۳۹۳ رسید و به این ترتیب موفقیت بزرگی را برای دولت یازدهم در حوزه اقتصاد ثبت کرد.

اما تداوم سیر نزولی نرخ تورم میانگین طی ماه‌های اخیر در حالی صورت گرفته است که روند نزولی نرخ تورم نقطه به نقطه از خرداد ۱۳۹۳ متوقف شده و از مهرماه آهنگ صعودی به خود گرفته است. اکنون سوال مهم برای مردم، فعالان اقتصادی و سیاستگذاران اقتصادی این است که نرخ تورم در ماه‌های آتی چه مسیری را طی خواهد کرد؟ برای پاسخ به این سوال، باید...
شرح این مقاله را در شماره ۱۴۴  فصلنامه تازه‌های اقتصاد دنبال کنید.
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh